DREAM DOM Estates - Na czym polega podnajem nieruchomości i dlaczego to się opłaca?

Na czym polega podnajem nieruchomości i dlaczego to się opłaca?

Ta forma wynajmu nieruchomości jest coraz częściej wybierana przez właścicieli mieszkań z uwagi na wiele ryzyk związanych z wynajmem nieruchomości.

Jeśli masz mieszkanie na wynajem a…

- twoje mieszkanie stoi puste,

- użyczasz je znajomym lub  rodzinie nie osiągając zysku,

- najemcy ciągle spóźniają się z płatnościami,

- nie masz czasu żeby się tym zajmować,

- mieszkasz w innym mieście lub za granicą,

- stresujesz się najmem,

W tym artykule opowiemy o tym, jak można rozwiązać ten problem.

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości nie napawa sprzedających optymizmem. Po nieudanych próbach sprzedaży właściciele decydują się na wynajęcie mieszkania, jednak nie mając doświadczenia i niezbędnej wiedzy może to pociągnąć za sobą niepotrzebne problemy i frustracje.

Nieprofesjonalnie skonstruowana umowa, brak ubezpieczenia, brak poręczyciela płatności – to tylko niektóre pominięte czynności przy wynajmie, które mogą skutkować tym, że wynajem który miał generować zyski okazuje się stratą.

Jako przykład podam tu sytuację z życia wziętą, która mogła okazać się sporym utrapieniem. Szczęśliwie wynajem był zlecony profesjonaliście, który zadbał o każdy szczegół tego przedsięwzięcia.

Najemca w pierwszym tygodniu najmu zostawił odkręcony kran i zalał wynajmowany lokal, oraz sąsiada mieszkającego pod  nim. Straty jakie spowodowało zalanie były niewspółmiernie wysokie do kaucji, jaką wynajmujący pobrał od najemcy. Gdyby nie umowa skonstruowana przez prawników, zobowiązująca najemcę do wykupienia ubezpieczenia OC, powstałby ogromny  problem z pokryciem strat. Jednak w tym przypadku, zarówno najemca, jak i wynajmujący a także zalany sąsiad mogą spać spokojnie.

Takie sytuacje można mnożyć. Na szczęście istnieją narzędzia, które pozwolą właścicielowi uniknąć niepotrzebnego stresu. Takim narzędziem może być podnajem. Polega on na tym, że firma profesjonalnie zajmująca się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami wynajmuje mieszkanie od właściciela, po czym podnajmuje to mieszkanie zainteresowanej osobie.

Co zyskuje właściciel?

Ogromnym atutem takiej współpracy jest przede wszystkim spokój i gwarancja płynnych płatności. Właściciel decydujący się na współpracę z pośrednikiem podpisuje odpowiednią umowę najmu, po czym otrzymuje co miesiąc uzgodnioną kwotę za wynajem nie martwiąc się o nic.

Co gwarantuje pośrednik, który w tym przypadku jest również najemcą?

- Spokój na kilka lat.

Od teraz to osoba pośrednicząca w wynajmie będzie odbierać telefony od najemców lub sąsiadów, oszczędzając przy tym właścicielowi wiele nerwów.

- Stały czynsz co miesiąc przez cały okres trwania umowy.

Niezależnie od tego, czy ktoś mieszka w mieszkaniu, czy stoi puste właściciel otrzyma swoją zapłatę. Doświadczenie pokazuje, że w przypadku prywatnych najmów umowy bardzo często zawierane są na rok akademicki. Pozostawia to właściciela z dwu miesięcznym pustostanem, ponieważ trudno jest wynająć mieszkanie w okresie wakacyjnym. To natomiast powoduje, że kwota czynszu na przełomie roku adekwatnie się obniża.

- Weryfikacja lokatorów. Staranny dobór lokatorów, ocena ich zdolności finansowych, pomoże uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

- Odpowiednia umowa.

Tylko dobra umowa wystarczająco zabezpieczy interesy stron. Odpowiedzialność i ryzyko spoczywać będzie na barkach pośrednika, który w  porozumieniu z prawnikiem, wykorzystując swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie zadba o to, aby w umowie zawrzeć wszelkie istotne szczegóły.

- Naprawa szkód.

Przejmując mieszkanie w danym standardzie, pośrednik daje gwarancję, że zwróci je co najmniej w takim samym stanie na koniec umowy. Będzie on koordynował naprawy wszelkich usterek, odciążając tym samym właściciela.

Podsumowując – jeśli chcesz wynająć mieszkanie, ale masz obawy, o których wspomnieliśmy na początku, lub przykre doświadczenia z przeszłości, zdecyduj się na usługę podnajmu. Podczas takiej współpracy możesz tylko zyskać – czas, spokój i pieniądze.

DREAM DOM Sp. z o.o.
ul. Krakowska 5 lok 607,
Białystok

 

Pon-Pią: 08:00 - 18:00
Sob: 09:00 - 16:00