DARMOWA KONSULTACJA

723 900 350

Czy istnieje podatek od wzbogacenia o którym często mówią kupujący lub sprzedający nieruchomości?

Rozwiewamy wątpliwości – nie ma takiego rodzaju podatku. Istnieją natomiast inne podatki, które wiążą się z obrotem nieruchomościami i o nich będzie ten artykuł.

Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC)

Transakcja sprzedaży-kupna nieruchomości jest zwolniona z podatku VAT, jednak podlega podatkowi od czynności cywilno-prawnych, znaczonym jako PCC.

  • Istnieje jeden wyjątek, kiedy kupujący nie musi płacić PCC - dotyczy to nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, od dewelopera, który opłaca podatek VAT.
  • Wysokość podatku PCC wynosi 2% od wartości nieruchomości.
  • Opłata jest pobierana przez notariusza podczas podpisywania umowy przeniesienia własności nieruchomości i przekazywana do Urzędu Skarbowego.
  • Opłatę PCC pokrywa kupujący, wraz z innymi opłatami sądowymi i notarialnymi.

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości

Sprzedający nieruchomość ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19% od dochodu ze sprzedaży, ale tylko w przypadku, gdy zbywa nieruchomość przed upływem 5 lat podatkowych (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabył).

W jakich sytuacjach można liczyć na zwolnienie z zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości w okresie krótszym niż 5 lat od jej nabycia?

  • Gdy mamy do czynienia z nieruchomością nabytą w drodze spadku. Wówczas za termin jej nabycia uznaje się datę jej nabycia przez spadkobiercę.
  • W przypadku rozwodu lub śmierci współmałżonka. Wówczas za datę nabycia nieruchomości uznaje się datę jej zakupu do majątku wspólnego. (Wcześniej była to data śmierci współmałżonka lub data podziału majątku po rozwodzie)
  • W przypadku, gdy dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na realizację własnych celów mieszkaniowych, takich jak zakup działki budowlanej, domu lub mieszkania, oraz przebudowa, rozbudowa lub remont zakupionego lokum. Należy zauważyć, że termin na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej wynosi 3 lata od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości.

Liczenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Dochód ze sprzedaży nieruchomości można obliczyć, zastosowując poniższe wzory:

DOCHÓD = (PRZYCHÓD Z ODPŁATNEGO ZBYCIA NIERUCHOMOŚCI – KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU) + SUMA ODPISÓW AMORTYZACYJNYCH

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości to wartość określona w cenie umowy przeniesienia własności.

Koszty uzyskania przychodu obejmują opłaty notarialne, koszty pośrednictwa oraz inne związane z nabyciem nieruchomości.

Odpisy amortyzacyjne to koszty amortyzacji poniesione w ramach prywatnego najmu lub innych działań.

PRZYCHÓD = WARTOŚĆ WYRAŻONA W CENIE OKREŚLONEJ W UMOWIE – KOSZTY ODPŁATNEGO ZBYCIA

Zgłoszenie dochodów zwolnionych z opodatkowania

Po zakończeniu roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości, w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia należy zgłosić zeznanie roczne (PIT-39), w którym podatnik ma obowiązek wykazać dochody zwolnione z opodatkowania, niezależnie od tego, czy wydatki na cele mieszkaniowe zostały poniesione przed złożeniem zeznania, czy też są planowane na kolejne 3 lata.

Zaufaj profesjonalistom biura nieruchomości Dreamdom Estates

Sprzedaż lub zakup nieruchomości mogą wydawać się skomplikowane. Dlatego warto powierzyć te sprawy profesjonalistom, którzy dopilnują, aby nic nie umknęło naszej uwadze.

Zaufaj nam, jako biuru nieruchomości Dreamdom Estates, i zleć sprzedaż swojej nieruchomości najlepszym ekspertom w branży.

Białystok to nasze specjalne miejsce działania, gdzie łączymy nieprzeciętnych ludzi z wymarzonymi nieruchomościami.

Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem nieruchomości Dreamdom Estates już dziś!